´

Adolf Kosárek / 1830-1859

Kosárek, Rovina pod mraky - Kodl 2-2018 - kopie

Kosárek studoval od roku 1850 na pražské Akademii v ateliéru Maximiliana Haushofera díky finanční podpoře pražského arcibiskupa Bedřicha knížete Schwarzenberga. Byl bezesporu nejtalentovanějším z jeho žáků a svou brilantní, emocionálně pojímanou malbou záhy ovlivňoval i díla ostatních spolužáků. Již roku 1853 představil své práce na výroční výstavě a umělecká kritika ho označila za „velký a pozoruhodný talent“. Roku 1856 podnikl cestu do oblasti Solné komory a poté k Baltickému moři a na Rujánu. Následujícího roku navštívil ještě jednou Alpy, avšak začátkem roku 1858 u něj objevila tuberkulóza, které následujícího roku, ve věku pouhých devětadvaceti let podlehl. Kosárkovo malířské dílo, jež vznikalo v rozmezí pouhých sedmi let, prošlo od romantických počátků, ovlivněných domácí i německou soudobou malbou, k velmi osobní, citově pojímané variantě krajinářského realismu. Výsledkem byl lyrický obraz české krajiny, který v uměleckém výrazu i kvalitě malby přesahoval hranice a již dobové recenze psaly o „nejgeniálnějším mezi pražskými umělci, souměřitelném i s největšími umělci cizími“.

Kosárek, Rovina pod mraky - Kodl 2-2018 - kopie

Adolf Kosárek

Rovina pod mraky, (1856)

olej, lepenka, 30 x 41,5 cm

neznačeno

dílo prošlo uměleckohistorickou expertízou

Šárka Leubnerová

 

Trinity Art Research je spojením restaurátorů, historiků umění a specialistů na materiálové průzkumy za účelem vysoce kvalifikovaného posuzování pravosti výtvarných děl. Jsme přesvědčeni, že zejména tyto tři disciplíny a jejich propojení v rámci uměnovědného oboru jsou směrodatné v případech, kdy se vyskytnou nejasnosti ohledně autorství, původu výtvarného díla a jeho autenticity.

Složité případy v otázce pravosti díla vyžadují hloubkový průzkum, ať v podobě archivní studie, podrobného snímkování, materiálové analýzy či srovnání malířských zvyklostí autora. Výstupem naší práce je odborná expertiza, jejíž jednotlivé složky důkladně rozebírají celkovou výstavbu obrazu a jeho zapojení do kontextu tvorby daného autora.

Vysoká kvalifikace každého z našich spolupracovníků zaručuje dokonalý vhled do jednotlivých specializací, mezioborová spolupráce je zároveň zárukou spolehlivého určení konkrétního uměleckého díla.

Kontakty

TAR 22 – Trinity Art Research, z. ú.
Praha
Česká republika

IČO: 17391563

Zapsaný ústav, vedený Městským soudem v Praze v rejstříku ústavů, oddíl U, vložka 1077

+420 607 839 125

info@tar22.cz