´

Josef Navrátil / 1798-1865

DSC_0494 - kopie

Navrátil se vyučil v dílně svého otce malířem pokojů, v letech 1819–1823 studoval u Josefa Berglera na pražské Akademii. Záhy po ukončení školy založil společně s otcem a bratrem Františkem malířsko-dekoratérskou dílnu, která se stala hlavním zdrojem jeho příjmů a poskytla mu jistou nezávislost na oficiálních zakázkách. Dílna prováděla na mnoha zámcích a v pražských měšťanských domech výmalby pokojů krajinářskými záběry, figurálními scénami a různými dekoracemi. V letech 1843, 1851, 1852 a 1858 podnikl studijní cesty do německých a švýcarských Alp a do severní Itálie. Navrátil se věnoval také volné tvorbě v oleji a kvaši. V nejrůznějších polohách zachycoval žánrové výjevy ze současnosti, vytvářel drobná realistická zátiší i monumentální vývěsní štíty, maloval historické žánry ve stylu druhého rokoka, ale nejčastěji se věnoval krajinomalbě. Nesčetněkrát zpracoval dobově oblíbené alpské scenérie, později vytvářel intimní přírodní záběry ze Šumavy a Krkonoš, ke konci života dospěl až k realisticky pojatému krajinnému výseku. Roku 1861 po záchvatu mrtvice ochrnul na pravou polovinu těla a malířskou činnost musel ukončit.

Navrátil, Italská krjaina

Josef Navrátil

Italská krajina u Sacro Monte di Oropa (Krajina se stafáží), 1855

olej, plátno, 85 x 113 cm

značeno vpravo dole na kameni: Jos. Nawratil / 1855

dílo prošlo uměleckohistorickou expertízou a restaurátorským posouzením

Šárka Leubnerová

 

Datum: 2015

Navrátil, Dáma s psíkem jpg

Josef Navrátil

Dáma s psíkem, (50. léta 19. století)

olej, plátno, 34 x 28 cm

neznačeno

dílo prošlo uměleckohistorickou expertízou

Šárka Leubnerová

Datum: 2019

Navrátil, Květinové zátiší

Josef Navrátil

Květinové zátiší, (50. léta 19. století)

kvaš, papír, 52 x 38 cm

neznačeno

dílo prošlo uměleckohistorickou expertízou a restaurátorským posouzením

Šárka Leubnerová

Datum: 2018

Trinity Art Research je spojením restaurátorů, historiků umění a specialistů na materiálové průzkumy za účelem vysoce kvalifikovaného posuzování pravosti výtvarných děl. Jsme přesvědčeni, že zejména tyto tři disciplíny a jejich propojení v rámci uměnovědného oboru jsou směrodatné v případech, kdy se vyskytnou nejasnosti ohledně autorství, původu výtvarného díla a jeho autenticity.

Složité případy v otázce pravosti díla vyžadují hloubkový průzkum, ať v podobě archivní studie, podrobného snímkování, materiálové analýzy či srovnání malířských zvyklostí autora. Výstupem naší práce je odborná expertiza, jejíž jednotlivé složky důkladně rozebírají celkovou výstavbu obrazu a jeho zapojení do kontextu tvorby daného autora.

Vysoká kvalifikace každého z našich spolupracovníků zaručuje dokonalý vhled do jednotlivých specializací, mezioborová spolupráce je zároveň zárukou spolehlivého určení konkrétního uměleckého díla.

Kontakty

TAR 22 – Trinity Art Research, z. ú.
Praha
Česká republika

IČO: 17391563

Zapsaný ústav, vedený Městským soudem v Praze v rejstříku ústavů, oddíl U, vložka 1077

+420 607 839 125

info@tar22.cz